تبلیغات
STEM CELL - درباره سلول بنیادی
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  02:11 بعد از ظهر
نوع مطلب: (stem cell ،سلول بنیادی چیست ؟ ،) توسط: RASUL

|

 


cellدرباره سلول بنیادی

سلول بنیادی چیست و چرا مهم هست ؟


خواص بی نظیر انواع سلول های بنیادی چیست؟

سلول بنیادی چیست و چرا مهم هست ؟


سلولهای بنیادی سلولی هستند كه وظیفه مشخّصی در بدن ندارند و مانند بازیگرانی  می باشند كه منتظر تعیین نقش خود هستند. سلولهای بنیادی منتظر سیگنالهای هستند كه به آنها بگویند  كه در بدن چه كار کنند
سلول های بنیادی دو خصوصیت مهم دارند، كه آنها را از دیگر انواع سلول ها متمایز می سازد كه شامل:
الف) سلول هایی تخصص نیافته هستندو به مدت های طولانی از طریق تقسیم سلولی خود را نوسازی می كنند.
ب) تحت شرایط فیزیولوژیكی یا آزمایشی، می توان آنها را تحریك كرد تا به سلول هایی با عملكردهایی ویژه نظیر سلول های تپنده ماهیچه قلب یا سلول انسولین ساز لوزالمعده تبدیل شوند.وقتی سیگنالی به سلول بنیادی می رسد به سلول بنیادی می گوید كه بعضی از ژنهایش را روشن كند و پروتئنهای جدیدی را بسازدكه این پروتئنها كمك می كند كه سلول بنیادی شبیه به نوع سلولی كه قرار است بشود فعالیت كند.
دانشمندان بطور عمده با دو نوع سلول بنیادی كار می كنند : سلول های بنیادی جنینی و سلول های بنیادی بالغ، كه عملكرد و خصوصیات متفاوتی دارند، كه در این نوشته توضیح داده خواهند شد. دانشمندان در بیش از 20 سال قبل روش هایی را برای بدست آوردن یا جدا كردن سلول های بنیادی از جنین ابتدایی موش كشف كردند. چندین سال مطالعه تفصیلی بر روی سلول های بنیادی موش منجر به كشف نحوه جداسازی سلول های بنیادی از جنین انسانی و رشد این سلول ها در آزمایشگاه در سال 1998 شد. جنین های استفاده شده در این تحقیقات از طریق روش های بارورسازی در لوله آزمایش ایجاد شدند و زمانی كه دیگر برای این هدف مورد نیاز نبودند، با آگاهی و رضایت اهدا كننده، جهت تحقیقات استفاده می شدند.
سلول های بنیادی به دلایل زیادی برای موجودات زنده مهم هستند. در جنین 3 تا5 روزه، كه بلاستوسیست نامیده می شود، گروه كوچكی متشكل از حدود 30 سلول بنام توده سلولی داخلی موجب پیدایش صدها سلول بسیار تخصص یافته مورد  نیاز برای ساخت یك موجود بالغ می شوند. در جنین در حال رشد، سلول های بنیادی موجود در بافت های در حال سنتز سبب پیدایش چندین نوع سلول تخصص یافته می شود كه قلب، ریه و سایر بافت ها را می سازد. در برخی بافتهای بالغ نظیر مغز استخوان، ماهیچه ومغز، جمعیت های مجزای سلول های بنیادی بالغ، جایگزین هایی را برای سلول های از دست رفته، بر اثر مرگ طبیعی، جراحت یا بیماری ایجاد می كنند.
دانشمندان بر این عقیده اند كه سلول های بنیادی در آینده، اساس معالجه بیماری هایی نظیر پاركینسون، دیابت و بیماری قلبی خواهد شد.
دانشمندان می خواهند سلول بنیادی را در آزمایشگاه مطالعه كنند، تا بتوانند از خواص بسیار مهم آنها آگاه شوند و درك كنند چه چیزی آنهارا از انواع سلول تخصص یافته متفاوت می سازد. همزمان با آگاه شدن بیشتر دانشمندان در مورد سلول های بنیادی، این امر ممكن است میسر شود كه سلول های بنیادی را نه تنها در سلول درمانی بلكه جهت آزمایش داروها و توكسین جدید و در نواقص مادرزادی هم مورد استفاده قرار داد. به هرحال همانطور كه اشاره شد، سلول های بنیادی جنین انسان از سال 1998 مورد مطالعه قرار گرفته اند. بنابراین  دانشمندان جهت توسعه چنین درمان هایی، به طور گسترده در حال مطالعه خواص اساسی سلول های بنیادی هستند كه شامل :
1) تعیین دقیق این موضوع كه چگونه سلول های بنیادی چندین سال تخصص نیافته و با قابلیت خود نوسازی، باقی می مانند.
2) شناسایی علائمی كه سبب می شوند، سلول های بنیادی به سلول های تخصص یافته تبدیل شوند.
این نوشته در مورد سلول های، بنیادی برای كسانی تهیه شده است كه دوست دارند اطلاعات بیشتری در مورد خواص بیولوژیكی سلول های بنیادی، سؤالات مهم مطرح درباره سلول های بینادی كه كانون توجه تحقیقات علمی است و كاربرد بالقوه سلول های بنیادی در تحقیق و درمان بیماری كسب كنند


 خواص بی نظیر انواع سلول های بنیادی چیست؟


سلول های بنیادی از دیگر انواع سلول های موجود دربدن متفاوت می باشد. تمام  انواع سلول های بنیادی  بدون توجه به منشأ آنها سه خاصیت كلی دارند : دارای قابلیت تقسیم، خود نوسازی به مدت طولانی و غیر تخصصی هستند و می توانند باعث پیدایش انواع سلول تخصص یافته شوند.
سلول های بنیادی دارای قابلیت تقسیم به مدت های طولانی هستند. برخلاف سلول های عضلانی، سلول های خونی یا سلول های عصبی، كه معمولاً خودشان را بازسازی نمی كنند، سلول های بنیادی ممكن است چندین بار خود را بازسازی كنند. وقتی كه سلول ها چندین بار خود را بازسازی می كنند این پدیده ، تكثیر كردن نامیده می شود. جمعیت آغازگر سلول های بنیادی كه چندین ماه در آزمایشگاه تكثیر پیدا كنند، می تواند میلیون ها سلول را تولید كند. اگر سلول های حاصله مانند سلول های بنیادی اولیه تخصص نیافته باقی بمانند، این سلول ها توانایی خودنوسازی طولانی مدت را دارند.
دانشمندان تلاش می كنند تا دو خاصیت اساسی سلول بنیادی را كه مربوط به خود نوسازی طولانی مدت آنهاست درك كنند :
1) چرا سلول های بنیادی جنینی به مدت یك سال یا بیشتر در آزمایشگاه بدون تمایز، تكثیر پیدا می كنند اما بیشتر سلول های بنیادی بالغ نمی توانند ؟
2) چه عواملی در موجودات زنده وجود دارد كه به طور طبیعی تكثیر و خودنوسازی سلول بنیادی را تنظیم می كند؟
كشف پاسخ این سؤالات ممكن است این امر را میسر كند كه درك كنیم چگونه تكثیر سلولی در طی رشد طبیعی جنینی یا در طی تقسیم غیر عادی سلولی، منجر به سرطان، می شود. مهمتر از همه اینكه، چنین اطلاعاتی می تواند دانشمندان را قادر سازد كه سلول های بنیادی جنینی و بالغ را با كارایی بیشتری در آزمایشگاه رشد دهند.
سلول های بنیادی تخصص نیافته هستند. یكی از خواص اساسی سلول بنیادی این است كه هیچ نوع ساختار خاص بافتی ندارند، كه به آنها اجازه انجام عملكردهای تخصصی را بدهد. یك سلول بنیادی نمی تواند با همكاری سایر سلولها خون را دربدن پمپ كند (مانند سلول ماهیچه ای قلب ) و سلول بنیادی نمی تواند مولكول های اكسیژن رادر جریان خون حمل كند (مانند سلول قرمز خونی ) و نمی تواند علائم الكتروشیمیایی را به سایر سلولها برساند كه به بدن اجازه می دهد حركت كند، مانند سلول عصبی، بهر حال سلول های بنیادی تخصص نیافته، می تواند سلول های تخصص یافته را ایجاد كند، از جمله سلول های ماهیچه قلب، سلول های خونی یا سلول های عصبی.
عوامل و شرایط خاصی كه سبب غیر تخصصی باقی ماندن سلول های بنیادی می شوند، مورد علاقه زیاد دانشمندان است. سال ها طول كشیده است تا دانشمندان با روش آزمایش و خطا یاد بگیرند كه چگونه در آزمایشگاه سلول های بنیادی را رشد دهند، بدون اینكه بطور خودبخودی به انواع سلول های خاص متمایز شوند. برای مثال 20 سال طول كشید تا دانشمندان یاد گرفتند،چگونه سلول های بنیادی جنینی را در آزمایشگاه تحت شرایط برای سلول های بنیادی موش رشد دهند. بنابراین بخش مهمی از تحقیق، درك علائمی در موجود بالغ است كه سبب می شود سلول های بنیادی تكثیر پیدا كنند تا زمانی كه این سلول ها برای ترمیم بافتی ویژه مورد نیاز نیستند، غیر تخصصی باقی بمانند. آگاهی از چنین اطلاعاتی برای دانشمندان بسیار مهم است تا قادر باشند تعداد زیادی سلول های غیر تخصصی را در آزمایشگاه برای آزمایش بیشتر رشد دهند.
سلول های بنیادی می توانند، سلول های تخصص یافته ایجاد كنند. فرایند ایجاد سلول های تخصصی از سلول های غیر تخصصی را تمایز می نامند. دانشمندان در حال حاضر، در ابتدای درك علائم داخلی وخارجی سلول ها هستند، كه موجب تمایز سلول بنیادی می شوند. علائم داخلی به وسیله ژن های سلول كنترل می شوند كه در طی رشته های DNA پراكنده هستند و دستورات رمز شده برای تمام ساختارها و عملكردهای یك سلول را در خود دارد. علائم خاص تمایز سلولی شامل مواد شیمیائی ترشح شده به وسیلة سلول های دیگر، تماس فیزیكی با سلول های اطراف و برخی سلول ها در محیط می باشد.
تواناییهای سلولهای بنیادی:
پروسه تمایز كمك خواهد كرد كه سلولهای بنیادی بتوانند نقش های مختلفی را در بدن ایفا كنند.سلولهای بنیادی از لحاظ توانایی تمایز به سه دسته تقسیم می شوند.
1- سلولهای بنیادی توتی پوتنت (Totipotent) این سلولها دارای استعداد نا محدود هستند و توانایی تبدیل شدن به سلولهای سازنده پرده های جنینی و تمام انواع سلولهای موجود در بدن و همچنین توانایی تبدیل شدن به سلولی مثل خودش را دارد مانند سلولهای بنیادی جنینی اولیه.
2- سلولهای بنیادی پلوری پوتنت (Pluripotent Stem cells)
این سلولها توانایی تبدیل شدن به اكثر و نه همه بافنهای یك موجود زنده را دارند مانند سلولهای توده سلولی داخلی جنین در مرحله بلاستئسیست.
دو دسته سلولهای بنیادی ذكر شده ، سلول بنیادی جنینی گفته می شود چون فقط در جنین وجود دارند.
3- سلولهای بنیادی مولتی پوتنت (Multi potent)
این سلولها قابل تبدیل و تكامل به گروهی از انواع سلولها هستنند كه دارای عملكرد مشابه باشند، مثل سلولهای بنیادی خونساز. به این دسته از سلولهای بنیادی، سلولهای بنیادی بالغین نیز گفته می شود زیرا در انسان یا جانور پس از تولد نیز وجود دارد.
تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای پوست:
پوست ارگانی است كه دائما در حال بازسازی خودش می باشد. در پوست سلولهای مختلفی وجود دارندبنابراین سیگنالهایی كه به سلولهای بنیادی می رسد باید به سلول بنیادی بگوید كه دقیقا تبدیل به كدام نوع سلول پوستی شود.
بطور مثال سیگنال به سلول بنیادی می گوید كه به سلول كراتینوسیت تبدیل شود (كراتینوسیت سلولی است كه لایه خشن بیرونی پوست را می سازد) برای تمایز به سلول كراتینوسیت، سلول بنیادی از عمیقترین و پاین ترین لایه سطح پوست شروع به تمایز میكند و به تدریج به سمت لایه های سطحی تر پوست می آیدو قبل از اینكه به سطح پوست برسد هسته اش را از دست می دهد و می میرد.ولی همین سلولهای مرذه در لایه خارجی پوست از سلولهای  پایین تر محافظت می كنند و بعد از گذشت سی روز سلول مرده از سطح پوست جدا می شود و سلول دیگری جای آن را می گیرد.
تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای استخوانی:
شاید شما فكر كنید كه سلولهای استخوانی سلولهای مرده ای در بدن هستند و فقط مسئولیت حفظ چارچوب بدن را بر عهده دارند ولی این سلولها در بدن در هر زمانی در حال كار كردن هستند تا به رشد استخوانها و تعمیر و بازسازی آنها كمك كنند.
در هنگام تمایز سلول بنیادی تبدیل به یك استئو بلاست می شود استئو بلاست ها مثل كارگران ساختمانی هستند كه قبل از تولد در استخوانها داربست اصلی استخوانها را می سازند و دوستان آنها سلولهای استئو كلاست نام دارند كه دائما در حال نو سازی و بازسازی استخوانها و قوی نگه داشتن آنها می باشند.
تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای قرمز خون:
بدن همیشه در حال ساخت سلولهای جدید خونی است. فاكتورهای ساخت سلولهای خونی بدن داخل استخوانها و مغز استخوان قرار دارند.
سلولهای بنبنادی چندین مرحله را در سیر تمایز به سلولهای قرمز خون می گذراننندو وقتی كه بالغ شدند مقدار زیادی همو گلوبین می سازند. همو گلوبین پروتئنی است كه اكسیژن را در بدن به بافتها منتقل می كند.
قبل از اینكه تمایز تمام شود سلولهای بنیادی هسته خود را از دست می دهند اما می توانند بدون هسته هم ادامه حیات داشته باشد.
سلول قرمز خون به مدت چهار ماه در گردش خون محیطی ما زندگی می كند قبل از اینكه به وسیله سلول خونی جدید جایگزین شود.
تمایز سلول بنیادی به سلول عصبی:
بدن ما بیشتر سلولهای عصبی اش را قبل از تولد می سازد و بعد از تولد دیگر نمی توانند تقسیم شوند.
سلولهای عصبی باید دائما فعالیت داشته باشند. كار سلولهای عصبی این است كه پیامهای عصبی را به مغز برسانند و مجددا پیامها را از مغز به ارگانهای بدن بر گردانند.در حقیقت سلول عصبی مانند یك خط تلفن است.
این سلولها قسمت های مختلفی دارند كه شامل دندریت و آكسون هم می باشد دندریتها پیامهای عصبی را از سلول می گیرند و قسمت دیگر آكسون نامیده می شود كه پیامهای عصبی را به سلول بعدی انتقال می دهد.
بعضی سلولهای عصبی گاهی تا حد یك متر رشد می كنند.
تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای عضلانی اسكلتی:
سلول بنیادی می تواند به یك میو بلاست تبدیل شود. میو بلاست سلول سازنده عضلات می باشد.
میو بلاست ها به تعداد فراوان تقسیم می شوند تا زمانی كه تعداد زیادی از آنها ساخته شوند سپس به هم متصل می شوندتا میوتوپ را بسازند كه یك سلول عضلانی باند و باریك است با تعداد هسته های زیاد.
گروههای زیادی از میو توپ ها با هم جمع می شوند تا فیبر عضلانی را بسازند.
میو بلاستها وقتی كه بدن آسیبهای عضلانی را جایگزین می كند فعال هستند. میو بلاستها سلولهایی هستند كه ورزشكاران را قویتر می كنند و Body Builder ها را بزرگتر.
تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای قلبی:
یك  قلب صدمه دیده را می توان با تزریق سلولهای بنیادی به آن ترمیم كرد. طوریكه سلولهای بنیادی تزریق شده در یك قلب آسیب دیده به سلولهای ماهیچه ای قلب تكامل می یابد.سلولهای بنیادی ماهیچه ای كه میوبلاست نامیده می شوند پس از كشت در آزمایشگاه به داخل قلب بیمار قلبی تزریق می شود . برای اولین بار این عمل در فرانسه برروی یك بیمار 72 ساله مبتلا به حمله قلبی انجام شد. هرچند كه این سلولها ازبافت ماهیچه ای اسكلتی جدا شده بودند واز لحاظ ظاهری با این سلولها شباهت داشتند ولی پس از رشد در قلب پروتئنی را ساخته بودند كه مخصوص سلولهای عضلانی قلبی بود و فعالیتی شبه آنها داشتند.به عقیده دانشمندان ، شرایط محیط قلب باعث این تغییر عملكرد این سلولها نشده بود.

انواع سلولهای بنیادی:


چگونه یك نوزادرشد می كند تا یك كودك شود؟


چگونه یك كودك رشد می كند تا تا یك انسان بالغ می شود؟


بدن انسان دائما در حال بازسازی خودش می باشدو در طول زندگی وظیفه نگهداری و تعمیر خودش را دارد.در این میان سلولهای بنیادی مواد اصلی و پایه این بازسازی هستند.
همچنان كه در قسمت های قبل گفته شد سلولهای بنیادی می توانند به انواع سلولها تمایز یابند مثل سلولهای عصبی و عضلانی و استخوانی وپوستی.
بدن ما چندین نوع از سلولهای بنیادی را برای انجام دادن این وظایف به خدمت می گیردكه شامل :
1- سلولهای بنیادی جنینی اولیه


اولین مرحله در ساخت انسان وقتی است كه تخمهای جدید بارور بوجود می آیند و شروع به تقسیم شدن می كنند و گروهی از سلولهای بنیادی را می سازند كه امبریو نامیده می شود. این سلولهای بنیادی اولیه دارای خاصیت تبدبل به هر نوع سلول را در بدن دارند. كه اصطلاح علمی آنها دارای خاصیت Toti potent هستند . Toti كلمه ای است به زبان لاتین كه معنای همه را می دهد.
سلولهای بنیادی جنینی بلاستوسیست:


هفت روز پس از باروری یك ساختمان گرد و توپی شكل ساخته می شود كه بلاستوسیست نام دارد. جنین در این مرحله بلاستوسیست نامیده می شود و شامل دو دسته سلول می باشد:1- سلولهای بنیادی جنینی كه توده سلولی داخلی را می سازندكه نهایتا به جنین تبدیل می شود 2- سلولهای تروفوبلاست لایه خارجی توپ را می سازند كه سر انجام به جفت تبدیل می شود كه مواد مغذی جنین را فراهم می كند
سلولهای بنیادی جنینی در بلاستوسیست دارای خاصیت تبدیل به بیشتر انواع سلولها را دارند. در یك جنین در مرحله بلاستوسیست هنوز ویژگیهای ظاهری بدن انسان تشكیل نشده است.


سلولهای بنیادی فتال:


بعد از هشت هفته رشد، جنین تبدیل به یك فتوس میشود كه فتوس ظاهری شبیه انسان دارد. سلولهای بنیادی  در فتوس مسئول بوجود آمدن و تمایز همه بافتهای قبل از تولد هستند. سلولهای بنیادی فتال توانایی تبدیل به بیشتر انواع سولها را در بدن دارند.


سلولهای بنیادی بند ناف:


قبل از تولد بند ناف به مانند رگ حیاتی برای جنین است كه مواد غذایی و اكسیژن و خون غنی را از جفت به جنین می رساند. بعد از تولد بند ناف از جنینی جدا می شود.
خون بند ناف حاوی سلولهای بنیادی است كه به طور ژنتیكی مطابق با نوزاد متولد شده می باشند
سلولهای بند ناف دارای خاصیت Multipotent هستند یعنی اینكه آنها می توانند تبدبل به فقط طیف محدودی از انواع سلولها شوند
Multi كلمه ای لاتین می باشد كه معنی خیلی یا زیاد را می دهد.


سلولهای بنیادی بالغین:


این اسم یك اسم گمراه كننده می باشد زیرا كودكان و نوزادان هم این سلولها را دارند. این سلولهای بنیادی در بافتهای از پیش ساخته شده وجود دارند و رشدشان را ادامه می دهند . مشابه سلولهای بنیادی بند ناف و سلولهای بنیادی بالغین این سلولها دارای خاصیت Multipotent هستند.


هدف از تحقیقات روی سلولهای بنیادی چیست؟


جرا ما برای همیشه زندگی نمی كنیم؟
زیرا ما بیمار می شویم
ریرا ما پیر می شویم
زیرا ما آسیب می بینیم و نمی توانیم آن را بازسازی كنیم.
همه این جوابها صحیح می باشدو هر كدام از این موارد از یك نقص بدن  و ناتوانی بدن در رشد یا نگهداری و تعمیر و بازسازی خودش و كاركردهایی كه وابسته به سلولهای بنیادی ماست  ناشی می شود.
ما در قسمتهای قبل ذكر كردیم كه چگونه سلولهای بنیادی مواد اصلی و پایه برای ساخت بدن را تشكیل می دهند كه این آنها را كاندیدای خوبی برای ساخت بافتهایی می كند كه با آسیب یا بیماری صدمه دیده اند.
برای سالها، محققان بیولوژی سلولهای بنیادی را مطالعه كردند تا دریافتند كه چگونه تحقیقات را پیشرفت دهندو روشهای جدید درمان بیماریها را دریابند.

cell


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها

> گردنبند قفل و کلید

25,000 تومان

> آموزش ویدئویی طراحی وب

9,000 تومان

> آچار فرانسه نرم افزار 2012

5,500 تومان

> پودر حجم دهنده موی سر سوپر تاپیك

29,000 تومان

> قاشق و چنگال سفری

9,000 تومان

> گردنبند پروانه زمردی

31,000 تومان

> گردنبند like

6,800 تومان

> برس ظرفشویی جادویی

4,500 تومان

> نیم ست پروانه و مروارید

52,000 تومان

> تیشرت آریا

14,800 تومان

> نیم ست Starfish

33,000 تومان

> قرص بنزین (MADE IN USA)

9,500 تومان

> ماژیك جادویی گریم

18,000 تومان

> تیشرت پارسا

14,800 تومان

> شمع طرح فانوس

11,000 تومان

> انگشتر X-Element

30,000 تومان

> ساعت آكواریوم

21,000 تومان

> بند کفش نئون (2012)

15,000 تومان

> عینك Chanel (چــنل)

27,000 تومان

> عینك پلیس (مدل S 8311)

23,000 تومان

> سریال مختار نامه كامل

15,000 تومان

> سری کامل سریال های طنز مهران مدیری

23,000 تومان

> ویندوز 7 (یک کلیک نصب) 2012

7,500 تومان

> اكستنشن مژه

5,000 تومان

> عینك ری بن ویفری شیشه شــفاف

19,800 تومان

> عینك ژولیت Juliet

15,500 تومان

> تست زنی به شیوه نفرات اول كنكور

4,800 تومان

> ست لباس Ben10

23,000 تومان

> گردنبند دو قــلب

16,800 تومان

> پــكیج عظیم طراحی ناخــن

9,900 تومان

> گردنبند Love is (مخصوص آقایان)

34,000 تومان

> پك كامل فیلمهای چارلی چاپلین

6,500 تومان

> پك كامل فیلمهای هارولد لوید

5,500 تومان

> سریال فراموشی

4,500 تومان

> كلاه قرمزی 1391

6,500 تومان

> قلم خش گیر ماشین Fix It Pro

14,800 تومان

> آینه ی تمام نمای تــوتال ویو Total View

18,900 تومان

> عینك پلیس s8005 اورجینال

25,000 تومان

> آموزش یوگای چشم

5,500 تومان

> گردنبند Love is (مخصوص خانم ها)

34,000 تومان

> ساعت Chanel نگین دار

27,000 تومان

> كلاه قرمزی 91

7,500 تومان

> عینك پلیس POLICE [ مدل 8552 ]

34,000 تومان

> خودكار شوكر

5,500 تومان

> چراغ قوه زوم دار پلیسی

19,800 تومان

> رفع ترک پا پداگ | PED EGG

13,000 تومان

> اصلاح مو جاست تریم | JUST A TRIM

15,000 تومان

> جاروبرقی دمنده و مکنده نیولایف | NEW LIFE VACUUM CLEANER

115,000 تومان

> ریش تراش چند کاره ضد آب کیوتاچ| QTOUCH

47,000 تومان

> میز چندین حالته تیبل میت | TABLE MATE

25,000 تومان

> دستگاه ورزشی اب راکت | AB ROCKET

40,000 تومان

> خردکن اسلپ چاپ | SLAP CHOP

20,000 تومان

> لباس پتویی اسناگی | SNUGGIE

15,000 تومان

> آبمیوه گیری اسموتی میکر | SMOOTHIE MAKER

50,000 تومان

> نرم افزار رتوش حرفه ای

8,000 تومان

> آشنای محبوب

4,500 تومان

> 18 محصول در یک پکیج

8,000 تومان

> تابلو فرش آیه جله جلاله

450,000 تومان

> تابلو فرش آیه پرده ای

1,250,000 تومان

> روغن ماساژ کوسه ماهی والنسی VALENSEY

20,000 تومان

> روغن ماساژ شتر مرغ والنسی VALENSEY

20,000 تومان

> کرم خاویار پارتنر لاو

48,000 تومان

> شامپوی گیاهی جین سینگ

18,000 تومان

> کرم ضدچین وچروک باله آ (روز)

40,000 تومان

> درمان ریزش موی سر با کرم جوانه گندم

40,000 تومان

> اپیلاتور 6 کاره براون اصل آلمان

120,000 تومان

> موزن و خط زن مخصوص آقایان PRo Max 3225

23,500 تومان

> میکروتاچ زنانه

12,000 تومان

> اتو مو دوکاره سایونا

36,000 تومان

> اپیلاتور سه کاره براون مدل 3390

67,000 تومان

> میکروتاچ مردانه

12,000 تومان

> سشوار مسافرتی

16,500 تومان

> اتو مو sayona - SY835

31,000 تومان

> شانه لیزری Power Grow

42,000 تومان

> اپیلاتور براون مدل 3380

64,000 تومان

> موکن Tweeze

12,500 تومان

> فر مو نانسی

34,000 تومان

> ماساژور برقی بدن بیورر مدل MG (Beurer

65,000 تومان

> ماساژور چشم6617روبیمكث Robimax

52,000 تومان

> پودر پرپشت کننده موی سر اقایان و خانمها Toppik

48,000 تومان

> سفید كننده لیزری فوری دندان وایت لایت

35,000 تومان

> کرم رفع ترک بدن فرانسوی اصل کاربرد: رفع ترک بدن

40,000 تومان

> ژل لاغری جلبک دریایی valensey

50,000 تومان

> كرم گارنیر سبزو قرمز(جوانسازی))GARNER

52,000 تومان

> كرم معجزه گر همه کاره كلایون

40,000 تومان

> کرم چین و چروک نیو تو دی new to day

75,000 تومان

> کرم برطرف کننده سفیدی موی سر مجیک میکس

40,000 تومان

> کرم مروارید اصل فلور محصول فرانسه

35,000 تومان

> کرم اسکراپ پارتنر لاو

48,000 تومان

> پکیج سفید کننده دندان

35,000 تومان

> دستگاه رفع خستگی و حجامت (بادکش)

40,000 تومان

> لوسیون رفع تیرگی مناطق حساس بدن پارتنر لاو

48,000 تومان

> ست کامل و معجزه گر صورت چای سبز

25,000 تومان

> کرم لاغری پارتن لاو

48,000 تومان

> استخر بادی

12,000 تومان

> عروسک سید(عصر یخبندان)

9,000 تومان

> عروسک سگ گوفی

8,000 تومان

> طناب ورزشی شماره انداز

5,000 تومان

> 25 عدد ماشین کوچک

12,500 تومان

> ست کامل عروسک پرندگان خشمگین (5 عدد)

25,000 تومان

> صابون پف صورت

7,000 تومان

> گن یا تیشرت لاغری مردانه

35,000 تومان

> مودم اینترنت همراه HEMEL X1 _3g

75,000 تومان

> دستگاه پرواکستندر مگنت دار روناس طب با مجوز بهداشت

145,000 تومان

> قرص افزایش وزن تضمینی فت فست Fat Fast

55,000 تومان

> چای لاغری دكتر جیمز

9,000 تومان

> آموزش نرم افزار حسابداری رافع7 اوریجینال

18,000 تومان

> دستگاه اکستندر ساده روناس طب با مجوز بهداشت

80,000 تومان

> عطر جدید مردانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

14,500 تومان

> کمربند کوزمودیسک kosmodisk

75,000 تومان

> پروتز حجم دهنده و فرم دهنده باسن

26,000 تومان

> عینک جیمز باند با قابلیت دیدن پشت سرخود

38,000 تومان

> مودم اینترنت همراه EDGE با قیمت استثنایی

60,000 تومان

> دستگاه اکستندر مگنت دار روناس طب با مجوز بهداشت

105,000 تومان

> ژل حجم دهنده و پف لب تاچ می

9,300 تومان

> كپسول چاق كننده صورت فت فیس(تضمینی)

55,000 تومان

> كرم رفع سفیدی موی استراتژی

18,500 تومان

> مودم پرسرعت at & t بالاتر از مودم های 3G

115,000 تومان

> عطر جدید زنانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

14,500 تومان

> کلاه گیس فشن مردانه -کاملا مطابق با موی طبیعی

83,000 تومان

> پروتز فرم و حجم دهنده سینه

20,000 تومان

> قرص لاغری تضمینی فیل اسلیم

95,000 تومان

> سامانه پیام كوتاه البرز

35,000 تومان

> بازی فوتبال Pes 2011

3,000 تومان

> ژل آمیزشی اینفینیتی پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> ژل آمیزشی لایک ا ورجین پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> موبر اسموت اوی, Smoth A Way

8,000 تومان

> بازی جذاب فوتبال pes2012

3,000 تومان

> ماساژور چشم Eye Massager

138,000 تومان

> كپسول لاغری مجیک اسلیم اصل Magic Slim Capsule

45,000 تومان

> كرم موبر دائمی باله آ Balea اصل آلمان

18,500 تومان

> ریمل ویبره دار نیترو

15,000 تومان

> ژل طلایی دور چشم خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

155,000 تومان

> مینی ماساژور همراه كل بدن

25,000 تومان

> ترازوی دیجیتال شیشه ای

44,000 تومان

> ماساژور دلفینی درجه یک

28,000 تومان

> کرم پلاتینه جوان کننده دور چشم آقایان با مجوز بهداشت

143,000 تومان

> ژل شوینده کل بدن بدون نیاز به آب ، حاوی پلاتین برای آقایان

106,000 تومان

> ادکلن مردانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

48,000 تومان

> کرم طلایی تمیز کننده خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

135,000 تومان

> لنز رنگی چند لایه اینوا دارای مجوز بهداشت

30,000 تومان

> چسب ترك سیگار دكتر جیمز Anti Smoking patch

35,000 تومان

> کرم طلایی دور چشم خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> لنز رنگی چشم تک لایه (شفاف) اینوا با مجوز بهداشت

30,000 تومان

> لوسیون پلاتینه آرامش بخش حاوی ماده ضد چروک مخصوص آقایان با مجوز بهداشت

171,000 تومان

> ماساژور سر و چشم Eye & Head Massage

220,000 تومان

> دستگاه الکتریکی ترک سیگار e-health cigarette

70,000 تومان

> ماساژور حرفه ای 7 سر Magic Massager

96,000 تومان

> محلول شستشو و نگهداری لنز واندرفول با مجوز بهداشت

16,000 تومان

> ماساژور لاغری Relax & Spin Tone

55,000 تومان

> ماساژور لاغری Puli Body Massager

55,000 تومان

> لنز چشم رنگ مشکی اینوا با مجوز بهداشت

35,000 تومان

> پشتی ماساژور ویبره حرارتی Massage Cushon

195,000 تومان

> ادکلن زنانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

48,000 تومان

> روكش صندلی ماساژور قلتکی ویبره

120,000 تومان

> کرم پلاتینه آرامش بخش و بازسازی کننده (جوان کننده) پوست آقایان با مجوز بهداشت

152,000 تومان

> ژل آمیزشی ایزی پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> پد موس چند کاره

22,000 تومان

> دوربین مینی DV مدل MD80

280,000 تومان

> MP5 پلیر با صفحه نمایشگر ال سی دی لمسی

69,000 تومان

> مودم همراه Hemel x1 با 5 سال گارانتی

75,000 تومان

> دستگاه ورزشی Cardio Twister PRO

98,000 تومان

> سفید كننده لیزری دندان وایت لایت

18,500 تومان

> بازی Dead Space 2

6,000 تومان

> مودم SMART BRO با ماژول آمریکایی ZTE

110,000 تومان

> چای لاغری دکتر سینا دارای گواهینامه ایزو 9001 و ایزو 22000 و HACCP

25,000 تومان

> دستگاه جلک ( رولر) روناس طب با مجوز بهداشت

85,000 تومان

> دستگاه اکستریم روناس طب با مجوز بهداشت

110,000 تومان

> دستگاه وکیوم ویبره روناس طب با مجوز بهداشت

85,000 تومان

> دستگاه وکیوم ساده روناس طب با مجوز بهداشت

65,000 تومان

> ژل آمیزشی آیس من(خنک کننده) پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> کمربند لاغری استیم اوبلت

65,000 تومان

> کرم طلایی شب خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> کرم طلایی روز خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> سرم طلایی لیفتینگ خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

147,000 تومان

> کاندوم ویبره پلی سیف دارای مجوز بهداشت(جدید)

25,000 تومان

> آموزش جامع مدیریت - كارشناسی - اوریجینال

32,000 تومان

> دستگاه کیگل روناس طب با مجوز بهداشت

65,000 تومان

> ماساژور سه سر حرارتی کوبشی تایگر

65,000 تومان

> دستگاه وکیوم سینه بانوان با مجوز بهداشت

45,000 تومان

> ماساژر چربی سوز مغناطیسی مادون قرمز

59,000 تومان

> ژل آمیزشی دریمر پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> دستگاه تقویت عضلات و ماساژور تنس

49,000 تومان

> ژل آمیزشی فایر(گرم کننده) پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> بسته تندرستی1- آموزش طب سنتی و طب اسلامی

25,000 تومان

> ماسک آبرسان طلا Chitosan با مجوز و تاییدیه بهداشت

232,000 تومان

> شلوارک لاغری ویبره حرارتی 6 موتوره

95,000 تومان

> آموزش دفاع شخصی

6,800 تومان

> كارگاه كارآفرینی

11,000 تومان

> بیش از 3000 كتاب الكترونیك

5,000 تومان

> بازی همسایه جهنمی 1 تا 6

4,000 تومان

> آموزش تمبك

4,200 تومان

> آموزش درام نوازی

6,000 تومان

> آموزش جامع گیتار نوازی

8,800 تومان

> کمربند لاغری ویبراتن

48,000 تومان

> آموزش تصویری گیتار نوازی

5,800 تومان

> پرورش بوقلمون

4,000 تومان

> آموزش گیتار آكوستیك به سبك راك

6,000 تومان

> آموزش پرورش قارچهای خوراكی

8,500 تومان

> قعطات معروف راك گیتار

6,300 تومان