تبلیغات
STEM CELL - كاربردهای سلول‌های بنیادی
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  02:23 بعد از ظهر
نوع مطلب: (stem cell ،سلول بنیادی چیست ؟ ،) توسط: RASUL

كاربردهای سلول‌های بنیادی


1- كاربرد فعلی سلول‌های بنیادی
نكته بسیار مهمی كه باید مورد توجه قرار گیرد آن است كه در حال حاضر، تنها كاربرد بالقوه سلول‌های بنیادی، ساخت سلول‌های مختلف و تا حدی بافت است. به‌عبارت دیگر، در حال حاضر سلول‌های بنیادی (بالغ و جنینی) را صرفاً می‌توان برای ترمیم بافت‌ها و اندام‌های آسیب‌دیده استفاده كرد. در یك جمله، مهم‌ترین كاربرد فعلی سلول‌های بنیادی، در سلو‌ل‌درمانی یا Cell Therapy است و این تصور كه می‌توان از سلول‌های بنیادی برای تولید اندام‌هایی مثل قلب، كبد، كلیه و غیره استفاده كرد، لااقل در شرایط فعلی اشتباه است.تولید اندام شرایط بسیار پیچیده‌ای را طلب می‌كند كه در حال حاضر بشر تكنولوژی آن را در اختیار ندارد. زیرا برای این منظور، اولاً باید سلول‌ها را كشت صعودی داد؛ ثانیاً باید به سلول‌هایی كه در عمق كشت سلولی قرار گرفته‌اند، غذارسانی كرد. یعنی باید كشت سلولی و غذارسانی به آن‌ها در یك مقیاس سه‌بعدی صورت گیرد، كه در حال حاضر امكان آن وجود ندارد. البته شاید بتوان در سال‌های آتی به این امر نیز دست پیدا كرد.
از كاربردهای بالقوه این سلول‌ها در روش "سلول‌درمانی" می‌توان به ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن از جمله غضروف، كبد، ماهیچه و غیره اشاره كرد كه می‌تواند دامنه كاربرد سلول‌های بنیادی را در آینده افزایش دهد.


2- كاربرد‌های قریب‌الوقوع و مورد انتظار سلول‌های بنیادی در علوم پزشكی
هر چند استفاده از سلول‌های بنیادی، در مراحل اولیه خود به سر می‌برد، اما متخصصان معتقدند در آینده‌ای نه‌چندان دور، این سلول‌ها كاربردهای وسیعی در علم پزشكی خواهند داشت. با این اعتقاد، هم‌اكنون در اقصی نقاط جهان تحقیقات وسیعی در خصوص استفاده از سلول‌های بنیادی برای تأمین سلامت انسان در حال انجام است. در ذیل به چند نمونه از كاربردهای نزدیك به حصول سلول‌های بنیادی اشاره می‌شود:


2-1- ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده قلب
امروزه شمار زیادی از مردم دنیا از بیماری‌های قلبی ناشی از آ?سیب‌دیدگی بافت‌های آن رنج می‌برند كه بعضاً منجر به مرگ نیز می‌شود. ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده، همواره یكی از دغدغه‌های پزشكان و متخصصان علوم پزشكی بوده و بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی، امید تازه‌ای در این عرصه به وجود آورده است. متخصصان امیدوارند سلول‌های بنیادی را از مغز استخوان افراد بیمار (یا جنین نوظهور) استخراج و آنها را در محیط آزمایشگاه به سلول‌های قلبی تبدیل نمایند و نهایتاً با تزریق این سلول‌های تمایزیافته به بدن، امكان ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده قلب را فراهم آورند.
البته این تكنیك هنوز در مرحله آزمایشگاهی است، اما موفقیت‌های به‌دست آمده در حیوانات آزمایشگاهی، احتمال بهره‌گیری از آن را در انسان قوت بخشیده است.


2-2- ترمیم بافت‌های استخوانی
در افرادی كه شكستگی وسیع استخوان دارند و یا كسانی كه مورد عمل جراحی مغزی قرار گرفته و كاسه سر آنها برداشته شده و همچنین اشخاصی كه استخوان‌های آنها به‌كندی جوش می‌خورد، از سلول‌های بنیادی برای جوش‌خوردگی سریع و جلوگیری از عفونت‌های بعدی استفاده می‌شود. در این تكنیك، سلول‌های بنیادی بالغ از فرد گرفته شده و در محیط آزمایشگاه به سلول‌های استئوپلاست (استخوانی) تبدیل می‌شوند، سپس این سلول‌ها در كنار بافت‌های آسیب‌دیده استقرار می‌یابند تا باعث جوش‌خوردگی سریع این بافت‌ها گردند. در این مورد، سلول‌ها از خود شخص جدا می‌شوند؛ بنابراین مشكل پس‌زدگی و عوارض جانبی را نیز در برندارد.تكنیك مذكور از مرحله آزمایشگاهی خارج شده و هم‌اكنون دركشورهای پیشرفته دنیا از جمله آمریكا و ژاپن به طور عملی و كاربردی بر روی بیماران انجام می‌شود.


2-3- درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی
پیشرفت‌های بشر در زمینه تولید، تكثیر و تمایز سلول‌های بنیادی، این امید را به‌وجود آورده است كه بتوان از این سلول‌ها در مداوای ضایعات عصبی مانند قطع نخاع و بیماری‌های عصبی همچون آلزایمر، پاركینسون، MS و غیره نیز بهره برد. در این مورد نیز پس از تهیه سلول‌های بنیادی از شخص موردنظر، آن‌ها را به سلول عصبی تبدیل نموده و برای ترمیم یا مداوا مورد استفاده قرار می‌دهند. البته بخش اعظم این تكنولوژی، در مرحله آزمایشگاهی است؛ اما با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است. به‌عنوان مثال، طی گزارشی كه اخیراً منتشره شده، متخصصین فرانسوی موفق شدند با استفاده از سلول‌های بالغ، موش قطع نخاع شده‌ای را تا حدی بهبود بخشند كه قادر به حركت باشد ( البته نه با تعادل صددرصد). این موضوع در صورتی‌كه با موفقیت نهایی توأم شود، انقلاب بزرگی در پزشكی به شمار می‌رود.ضمن اینكه یك شركت آمریكایی بنام اورسی كه یك مركز تحقیقاتی خصوصی بوده و متخصصان ارشد جهان در زمینه سلول‌های بنیادی را گرد هم آورده، ادعا كرده است كه با استفاده از سلول‌های بنیادی خود شخص، قادر به مداوای بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پاركینسون، MS و غیره می‌باشد. البته در قبال آن هزینه‌‌های بالایی تا حد 100 هزار دلار دریافت می‌نمایند.


2-4- ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی
جراحات پوستی ناشی از سوختگی‌ها یا صدمات دیگر، سالانه بسیاری از بیماران را دچار مشكل می‌كند. در روش معمول برای ترمیم قسمت‌های صدمه‌ دیده، از پوست بخش‌های سالم بدن استفاده می‌شود كه مشكلاتی را برای بیمار به‌وجود می‌آورد. اما با استفاده از سلول‌های بنیادی می‌توان سلول‌های پوستی را در محیط آزمایشگاه تولید نمود و درترمیم بافت‌های صدمه ‌دیده از آن‌ها استفاده كرد. این تكنولوژی در حال حاضر، كاربردی شده و توسط یكی از بیمارستان‌های انگلستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.


2-5- ترمیم لوزالمعده (پانكراس) و ترشح انسولین
اخیراً متخصصان دانشگاه آلبرتا كانادا، موفق شده‌اند سلول‌های بنیادی بالغ را به سلول‌های پانكراس انسانی تبدیل نموده و به بیماران دیابتی منتقل نمایند. این آزمایش بر روی 23 نفر انجام شد كه 16 نفر از تزریق انسولین بی‌نیاز شدند. یادآوری می‌شود كه این پیوند از نوع اتولوگ بود (برای مداوای هر شخص از سلول‌های بنیادی خود وی استفاده شد) و مشكلات جانبی در بر نداشت.


2-6- آزمون تأثیر داروهای جدید
از جمله مشكلاتی كه همواره در مورد داروهای سنتتیك جدید وجود دارد آن است كه این تركیبات ممكن است روی سلول‌ها یا بافت‌های انسانی تأثیرات منفی داشته باشند؛ اما به دلیل مسایل اخلاق پزشكی، امكان ارزیابی‌های اولیة آن‌ها بر روی انسان‌ وجود ندارد. به‌عنوان مثال، یك داروی سنتتیك قلبی ممكن است بر سلول‌ها یا بافت‌های قلبی تأثیر نامطلوبی داشته باشد. در این موارد می‌توان سلول‌های قلبی یا هر بافت دیگر را با استفاده از سلول‌های بنیادی تولید نمود و داروهای جدید را بر روی آن‌ها آزمایش كرد، بدون این‌كه نیاز به بررسی دارو در بدن انسان باشد. به‌عبارت دیگر، استفاده از سلول‌های بنیادی، انجام آزمایش‌های اولیه انسانی را با سهولت بیشتر و همان دقت اولیه ممكن می‌سازد. در این خصوص سلول‌های بنیادی جنینی می‌توانند كاربرد وسیعی داشته باشند.


2-7- استفاده از سلول‌های بنیادی بالغ برای طب پیوند
همان‌گونه كه قبلاً نیز اشاره شد، سلول‌های بنیادی بالغ كاندیدای بسیار خوبی برای طب پیوند به‌شمار می‌روند. در واقع می‌توان این سلول‌ها را از مغز استخوان یك فرد گرفته و دوباره به بخش آسیب‌دیدة بدن همان فرد پیوند زد. بنابراین چون این سلول‌ها از خود فرد اخذ شده‌اند، مشكل رد پیوند به‌وجود نخواهد آمد.
البته این مسأله در مورد سلول‌های بنیادی جنینی هم مشاهده شده است. به‌عنوان مثال، پیوند سلول‌های بنیادی جنینی قلب موش به موشی كه دچار سكته قلبی شده موجب بهبود حیوان گردیده است. این نتایج، حتی در مورد پیوند سلول‌های بنیادی جنینی انسان به موش یا رت (نوعی موش آزمایشگاهی) قطع نخاع شده، بسیار امیدواركننده بوده و موجب برطرف شدن بسیاری از علایم آسیب در حیوان شده است. ولی باید توجه داشت كه یكی از محدودیت‌های سلول‌های بنیادی جنینی در طب پیوند، امكان رد شدن آن‌ها به‌دلیل واكنش‌های ناسازگاری نسجی است.

2-8- تلاش برای تولید سلول‌های یونیورسال
از آنجا كه سلول‌های بنیادی جنینی نامیرا هستند، دانشمندان در تلاشند با مداخله و دست‌كاری ژن‌های مؤثر در پیوند و فاكتورهای سازگاری نسجی (MHC) آن‌ها، ردة سلولی فراگیر یا یونیورسال (Universal) تولید نمایند. به‌عبارت دیگر، با حذف ژن‌های سازگاری نسجی در سلول‌های بنیادی جنینی، سلول‌هایی تولید نمایند كه قابلیت پیوند به تمام افراد را داشته باشند. اگر بتوان چنین سلول‌هایی را تولید كرد، به‌علت نامیرا بودن‌ آن‌ها، منبع لایزالی از سلول‌های یونیورسال خواهیم داشت كه به‌طور نامحدود قابلیت نگهداری، تكثیر و پیوند را دارا بوده و از این راه مشكل پس‌زدگی پیوند حل خواهد شد. البته علیرغم كار و تحقیق گسترده در این زمینه، هنوز كسی موفق به تولید ردة سلولی یونیورسال نشده و این موضوع فعلاً در حد یك ایده است. علت این امر آن است كه روند و مكانیسم انتقال ژن به درون سلول‌های بنیادی جنینی برای از كار انداختن یا اصطلاحاً Knock-out كردن ژن‌های مربوط به رد پیوند، ناشناخته و بسیار پیچیده است.
البته فرضیة دیگری هم برای جلوگیری از دفع پیوند سلول‌های بنیادی جنینی انسان پیشنهاد شده است كه استفاده از هماتوپوئیتیك كایمریسم (Chimerism Hematopoietic) است. در این شیوه اگر بخواهند به فردی، مثلاً سلول عصبی حاصل از سلول‌های بنیادی جنینی را پیوند بزنند، از همان سلول‌های بنیادی علاوه بر سلول‌های عصبی، یكسری سلول‌های خونی نیز تولید كرده و به گیرنده سلول‌های عصبی پیوند می‌زنند و اصطلاحاً سیستم خونی فرد را كایمریك (ناهمسان) می‌كنند. البته این روش هم فعلاً به‌صورت یك ایده است؛ ولی در افراد دریافت‌كنندة پیوند، تا حدی اجرا می‌شود. به‌طور مثال، امروزه برای كاهش دادن مشكل دفع پیوند در بیماران دریافت‌كنندة كلیه، علاوه بر خود كلیه، مقداری سلول خونی هم از فرد دهندة كلیه گرفته شده و به بیمار گیرندة كلیه، پیوند زده می‌شود؛ بنابراین شاید بتوان در آینده از این راهكار برای پیوند سلول‌های بنیادی نیز بهره جست.


2-9- كاربرد سلول‌های بنیادی جنینی برای تولید ساده‌تر حیوانات تراریخته
از جمله قابلیت‌های بسیار مهم سلول‌های بنیادی جنینی آن است كه برخلاف سلول‌های بنیادی بالغ، امكان تولید یك فرد كامل توسط آن‌ها وجود دارد. البته باید توجه داشت كه این فرآیند با تكنیك همسانه‌سازی یا كلونینـگ (Cloning) كاملاً متفاوت است. به‌عبارت دیگر، با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی می‌توان حیوانات تراریخته (Transgenic) ویژه‌ای با خصوصیات مورد نظر تولید نمود. لازم به ذكر است كه برای تولید حیوانات تراریخته، دو راه وجود دارد؛ راه اول كه معمولاً متداول است، تزریق ژن مورد نظر به درون پیش‌هسته (Pronucleous) نر و انتقال سلول تخم لقاح یافته (زیگوت) به لوله رحم حیوان ماده است. اما راه دوم كه در واقع همان استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی است، در مقایسه با روش اول بازده بسیار بالاتری داشته و روش انجام آن نیز ساده‌تر است. در این روش، ژن مورد نظر را با استفاده از پالس‌های الكتریكی یا الكتروپوریشن (Electroporation)، به داخل سلول‌های بنیادی جنینی انتقال داده و سپس سلول‌های بنیادی تراریخته را به درون بلاستوسیست حیوان تزریق كرده و طی نسل‌های متوالی، حیوان مورد نظر را به‌ دست می‌آورند. این فرآیند كاملاً با فرآیند Embryo Cloning یا Reproductive Cloning متفاوت است؛ چرا كه در بحث كلونینگ، یك تخمك اخذ شده و پس از تخلیه هستة آن، هسته یك سلول غیرجنسی (سوماتیك) را كه از همان فرد یا فرد دیگری گرفته شده، با آن جایگزین می‌كنند.
نكته دیگر این‌كه تولید یك فرد كامل با استفاده از سلول‌های بنیادی، فقط با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی امكان‌پذیر است. البته می‌توان از سلول‌های بنیادی بالغ یا سلول‌های سوماتیك (غیرجنسی) بزرگسالان هم برای این منظور استفاده كرد كه در این صورت باید از روش كلونینگ استفاده نمود؛ ولی در مورد سلول‌های بنیادی جنینی نیازی به كلونینگ نیست.


2-10- استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی برای تولید اسپرم و تخمك
سلول‌های بنیادی جنینی به واسطة ویژگی پُرتوانی بالا، قادرند به انواع مختلفی از سلول‌ها تبدیل شوند. حتی بر اساس گزارش‌های اخیر، محققان توانسته‌اند در شرایط آزمایشگاهی، با استفاده از این سلول‌ها، تخمك و اسپرم نیز تهیه كنند. این توانایی كه بتوان سلولی مانند اسپرم یا تخمك تولید نمود كه تقسیم میوز انجام داده و زایا باشد، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. این ایده روش بسیار ارزشمندی است كه در آینده، تحول بسیار بزرگی در درمان افراد نابارور ایجاد خواهد كرد.

http://stemcelldreammz.mihanblog.com


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها

> گردنبند قفل و کلید

25,000 تومان

> آموزش ویدئویی طراحی وب

9,000 تومان

> آچار فرانسه نرم افزار 2012

5,500 تومان

> پودر حجم دهنده موی سر سوپر تاپیك

29,000 تومان

> قاشق و چنگال سفری

9,000 تومان

> گردنبند پروانه زمردی

31,000 تومان

> گردنبند like

6,800 تومان

> برس ظرفشویی جادویی

4,500 تومان

> نیم ست پروانه و مروارید

52,000 تومان

> تیشرت آریا

14,800 تومان

> نیم ست Starfish

33,000 تومان

> قرص بنزین (MADE IN USA)

9,500 تومان

> ماژیك جادویی گریم

18,000 تومان

> تیشرت پارسا

14,800 تومان

> شمع طرح فانوس

11,000 تومان

> انگشتر X-Element

30,000 تومان

> ساعت آكواریوم

21,000 تومان

> بند کفش نئون (2012)

15,000 تومان

> عینك Chanel (چــنل)

27,000 تومان

> عینك پلیس (مدل S 8311)

23,000 تومان

> سریال مختار نامه كامل

15,000 تومان

> سری کامل سریال های طنز مهران مدیری

23,000 تومان

> ویندوز 7 (یک کلیک نصب) 2012

7,500 تومان

> اكستنشن مژه

5,000 تومان

> عینك ری بن ویفری شیشه شــفاف

19,800 تومان

> عینك ژولیت Juliet

15,500 تومان

> تست زنی به شیوه نفرات اول كنكور

4,800 تومان

> ست لباس Ben10

23,000 تومان

> گردنبند دو قــلب

16,800 تومان

> پــكیج عظیم طراحی ناخــن

9,900 تومان

> گردنبند Love is (مخصوص آقایان)

34,000 تومان

> پك كامل فیلمهای چارلی چاپلین

6,500 تومان

> پك كامل فیلمهای هارولد لوید

5,500 تومان

> سریال فراموشی

4,500 تومان

> كلاه قرمزی 1391

6,500 تومان

> قلم خش گیر ماشین Fix It Pro

14,800 تومان

> آینه ی تمام نمای تــوتال ویو Total View

18,900 تومان

> عینك پلیس s8005 اورجینال

25,000 تومان

> آموزش یوگای چشم

5,500 تومان

> گردنبند Love is (مخصوص خانم ها)

34,000 تومان

> ساعت Chanel نگین دار

27,000 تومان

> كلاه قرمزی 91

7,500 تومان

> عینك پلیس POLICE [ مدل 8552 ]

34,000 تومان

> خودكار شوكر

5,500 تومان

> چراغ قوه زوم دار پلیسی

19,800 تومان

> رفع ترک پا پداگ | PED EGG

13,000 تومان

> اصلاح مو جاست تریم | JUST A TRIM

15,000 تومان

> جاروبرقی دمنده و مکنده نیولایف | NEW LIFE VACUUM CLEANER

115,000 تومان

> ریش تراش چند کاره ضد آب کیوتاچ| QTOUCH

47,000 تومان

> میز چندین حالته تیبل میت | TABLE MATE

25,000 تومان

> دستگاه ورزشی اب راکت | AB ROCKET

40,000 تومان

> خردکن اسلپ چاپ | SLAP CHOP

20,000 تومان

> لباس پتویی اسناگی | SNUGGIE

15,000 تومان

> آبمیوه گیری اسموتی میکر | SMOOTHIE MAKER

50,000 تومان

> نرم افزار رتوش حرفه ای

8,000 تومان

> آشنای محبوب

4,500 تومان

> 18 محصول در یک پکیج

8,000 تومان

> تابلو فرش آیه جله جلاله

450,000 تومان

> تابلو فرش آیه پرده ای

1,250,000 تومان

> روغن ماساژ کوسه ماهی والنسی VALENSEY

20,000 تومان

> روغن ماساژ شتر مرغ والنسی VALENSEY

20,000 تومان

> کرم خاویار پارتنر لاو

48,000 تومان

> شامپوی گیاهی جین سینگ

18,000 تومان

> کرم ضدچین وچروک باله آ (روز)

40,000 تومان

> درمان ریزش موی سر با کرم جوانه گندم

40,000 تومان

> اپیلاتور 6 کاره براون اصل آلمان

120,000 تومان

> موزن و خط زن مخصوص آقایان PRo Max 3225

23,500 تومان

> میکروتاچ زنانه

12,000 تومان

> اتو مو دوکاره سایونا

36,000 تومان

> اپیلاتور سه کاره براون مدل 3390

67,000 تومان

> میکروتاچ مردانه

12,000 تومان

> سشوار مسافرتی

16,500 تومان

> اتو مو sayona - SY835

31,000 تومان

> شانه لیزری Power Grow

42,000 تومان

> اپیلاتور براون مدل 3380

64,000 تومان

> موکن Tweeze

12,500 تومان

> فر مو نانسی

34,000 تومان

> ماساژور برقی بدن بیورر مدل MG (Beurer

65,000 تومان

> ماساژور چشم6617روبیمكث Robimax

52,000 تومان

> پودر پرپشت کننده موی سر اقایان و خانمها Toppik

48,000 تومان

> سفید كننده لیزری فوری دندان وایت لایت

35,000 تومان

> کرم رفع ترک بدن فرانسوی اصل کاربرد: رفع ترک بدن

40,000 تومان

> ژل لاغری جلبک دریایی valensey

50,000 تومان

> كرم گارنیر سبزو قرمز(جوانسازی))GARNER

52,000 تومان

> كرم معجزه گر همه کاره كلایون

40,000 تومان

> کرم چین و چروک نیو تو دی new to day

75,000 تومان

> کرم برطرف کننده سفیدی موی سر مجیک میکس

40,000 تومان

> کرم مروارید اصل فلور محصول فرانسه

35,000 تومان

> کرم اسکراپ پارتنر لاو

48,000 تومان

> پکیج سفید کننده دندان

35,000 تومان

> دستگاه رفع خستگی و حجامت (بادکش)

40,000 تومان

> لوسیون رفع تیرگی مناطق حساس بدن پارتنر لاو

48,000 تومان

> ست کامل و معجزه گر صورت چای سبز

25,000 تومان

> کرم لاغری پارتن لاو

48,000 تومان

> استخر بادی

12,000 تومان

> عروسک سید(عصر یخبندان)

9,000 تومان

> عروسک سگ گوفی

8,000 تومان

> طناب ورزشی شماره انداز

5,000 تومان

> 25 عدد ماشین کوچک

12,500 تومان

> ست کامل عروسک پرندگان خشمگین (5 عدد)

25,000 تومان

> صابون پف صورت

7,000 تومان

> گن یا تیشرت لاغری مردانه

35,000 تومان

> مودم اینترنت همراه HEMEL X1 _3g

75,000 تومان

> دستگاه پرواکستندر مگنت دار روناس طب با مجوز بهداشت

145,000 تومان

> قرص افزایش وزن تضمینی فت فست Fat Fast

55,000 تومان

> چای لاغری دكتر جیمز

9,000 تومان

> آموزش نرم افزار حسابداری رافع7 اوریجینال

18,000 تومان

> دستگاه اکستندر ساده روناس طب با مجوز بهداشت

80,000 تومان

> عطر جدید مردانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

14,500 تومان

> کمربند کوزمودیسک kosmodisk

75,000 تومان

> پروتز حجم دهنده و فرم دهنده باسن

26,000 تومان

> عینک جیمز باند با قابلیت دیدن پشت سرخود

38,000 تومان

> مودم اینترنت همراه EDGE با قیمت استثنایی

60,000 تومان

> دستگاه اکستندر مگنت دار روناس طب با مجوز بهداشت

105,000 تومان

> ژل حجم دهنده و پف لب تاچ می

9,300 تومان

> كپسول چاق كننده صورت فت فیس(تضمینی)

55,000 تومان

> كرم رفع سفیدی موی استراتژی

18,500 تومان

> مودم پرسرعت at & t بالاتر از مودم های 3G

115,000 تومان

> عطر جدید زنانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

14,500 تومان

> کلاه گیس فشن مردانه -کاملا مطابق با موی طبیعی

83,000 تومان

> پروتز فرم و حجم دهنده سینه

20,000 تومان

> قرص لاغری تضمینی فیل اسلیم

95,000 تومان

> سامانه پیام كوتاه البرز

35,000 تومان

> بازی فوتبال Pes 2011

3,000 تومان

> ژل آمیزشی اینفینیتی پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> ژل آمیزشی لایک ا ورجین پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> موبر اسموت اوی, Smoth A Way

8,000 تومان

> بازی جذاب فوتبال pes2012

3,000 تومان

> ماساژور چشم Eye Massager

138,000 تومان

> كپسول لاغری مجیک اسلیم اصل Magic Slim Capsule

45,000 تومان

> كرم موبر دائمی باله آ Balea اصل آلمان

18,500 تومان

> ریمل ویبره دار نیترو

15,000 تومان

> ژل طلایی دور چشم خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

155,000 تومان

> مینی ماساژور همراه كل بدن

25,000 تومان

> ترازوی دیجیتال شیشه ای

44,000 تومان

> ماساژور دلفینی درجه یک

28,000 تومان

> کرم پلاتینه جوان کننده دور چشم آقایان با مجوز بهداشت

143,000 تومان

> ژل شوینده کل بدن بدون نیاز به آب ، حاوی پلاتین برای آقایان

106,000 تومان

> ادکلن مردانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

48,000 تومان

> کرم طلایی تمیز کننده خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

135,000 تومان

> لنز رنگی چند لایه اینوا دارای مجوز بهداشت

30,000 تومان

> چسب ترك سیگار دكتر جیمز Anti Smoking patch

35,000 تومان

> کرم طلایی دور چشم خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> لنز رنگی چشم تک لایه (شفاف) اینوا با مجوز بهداشت

30,000 تومان

> لوسیون پلاتینه آرامش بخش حاوی ماده ضد چروک مخصوص آقایان با مجوز بهداشت

171,000 تومان

> ماساژور سر و چشم Eye & Head Massage

220,000 تومان

> دستگاه الکتریکی ترک سیگار e-health cigarette

70,000 تومان

> ماساژور حرفه ای 7 سر Magic Massager

96,000 تومان

> محلول شستشو و نگهداری لنز واندرفول با مجوز بهداشت

16,000 تومان

> ماساژور لاغری Relax & Spin Tone

55,000 تومان

> ماساژور لاغری Puli Body Massager

55,000 تومان

> لنز چشم رنگ مشکی اینوا با مجوز بهداشت

35,000 تومان

> پشتی ماساژور ویبره حرارتی Massage Cushon

195,000 تومان

> ادکلن زنانه 2i2 s--y با مجوز بهداشت و ورود کالا

48,000 تومان

> روكش صندلی ماساژور قلتکی ویبره

120,000 تومان

> کرم پلاتینه آرامش بخش و بازسازی کننده (جوان کننده) پوست آقایان با مجوز بهداشت

152,000 تومان

> ژل آمیزشی ایزی پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> پد موس چند کاره

22,000 تومان

> دوربین مینی DV مدل MD80

280,000 تومان

> MP5 پلیر با صفحه نمایشگر ال سی دی لمسی

69,000 تومان

> مودم همراه Hemel x1 با 5 سال گارانتی

75,000 تومان

> دستگاه ورزشی Cardio Twister PRO

98,000 تومان

> سفید كننده لیزری دندان وایت لایت

18,500 تومان

> بازی Dead Space 2

6,000 تومان

> مودم SMART BRO با ماژول آمریکایی ZTE

110,000 تومان

> چای لاغری دکتر سینا دارای گواهینامه ایزو 9001 و ایزو 22000 و HACCP

25,000 تومان

> دستگاه جلک ( رولر) روناس طب با مجوز بهداشت

85,000 تومان

> دستگاه اکستریم روناس طب با مجوز بهداشت

110,000 تومان

> دستگاه وکیوم ویبره روناس طب با مجوز بهداشت

85,000 تومان

> دستگاه وکیوم ساده روناس طب با مجوز بهداشت

65,000 تومان

> ژل آمیزشی آیس من(خنک کننده) پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> کمربند لاغری استیم اوبلت

65,000 تومان

> کرم طلایی شب خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> کرم طلایی روز خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

160,000 تومان

> سرم طلایی لیفتینگ خاویار Golden Skin با مجوز و تاییدیه بهداشت

147,000 تومان

> کاندوم ویبره پلی سیف دارای مجوز بهداشت(جدید)

25,000 تومان

> آموزش جامع مدیریت - كارشناسی - اوریجینال

32,000 تومان

> دستگاه کیگل روناس طب با مجوز بهداشت

65,000 تومان

> ماساژور سه سر حرارتی کوبشی تایگر

65,000 تومان

> دستگاه وکیوم سینه بانوان با مجوز بهداشت

45,000 تومان

> ماساژر چربی سوز مغناطیسی مادون قرمز

59,000 تومان

> ژل آمیزشی دریمر پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> دستگاه تقویت عضلات و ماساژور تنس

49,000 تومان

> ژل آمیزشی فایر(گرم کننده) پلی تایم با مجوز بهداشت

22,000 تومان

> بسته تندرستی1- آموزش طب سنتی و طب اسلامی

25,000 تومان

> ماسک آبرسان طلا Chitosan با مجوز و تاییدیه بهداشت

232,000 تومان

> شلوارک لاغری ویبره حرارتی 6 موتوره

95,000 تومان

> آموزش دفاع شخصی

6,800 تومان

> كارگاه كارآفرینی

11,000 تومان

> بیش از 3000 كتاب الكترونیك

5,000 تومان

> بازی همسایه جهنمی 1 تا 6

4,000 تومان

> آموزش تمبك

4,200 تومان

> آموزش درام نوازی

6,000 تومان

> آموزش جامع گیتار نوازی

8,800 تومان

> کمربند لاغری ویبراتن

48,000 تومان

> آموزش تصویری گیتار نوازی

5,800 تومان

> پرورش بوقلمون

4,000 تومان

> آموزش گیتار آكوستیك به سبك راك

6,000 تومان

> آموزش پرورش قارچهای خوراكی

8,500 تومان

> قعطات معروف راك گیتار

6,300 تومان